Razem możemy więcej
Aktualności

Czas na wybory


ZAWIADOMIENIE
o Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej
Zgodnie z uchwałą Zarządu LKP OT w Elblągu z dnia 26 września 2019 roku, na podstawie §41 Statutu zwołuje się Konferencję Sprawozdawczo-Wyborczą Oddziału Terenowego Ligi Kobiet Polskich w Elblągu, która odbędzie się w dniu 17 października  2017 roku  (czwartek) o godz. 1600.
Tematyka Konferencji:
1. Uchwalenie głównych kierunków działania Oddziału.
2. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdań Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej.
3.Udzielenie na wniosek Komisji Rewizyjnej absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału.
4. Wybór członkiń Zarządu Oddziału, Prezydium, Komisji Rewizyjnej i delegatek na Zjazd Krajowy.

Miejsce Konferencji:  Siedziba LKP OT w Elblągu, ul. Grunwaldzka 31, 82-300 Elbląg
Uczestniczki  Konferencji  obowiązuje uregulowanie składek członkowskich

 

Nie daj się nabrać na pokaz

We wtorek 24 września o godzinie 15 w siedzibie Ligi Kobiet Polskich przy ulicy Grunwaldzkiej 31 odbędzie się spotkanie otwarte poświęcone sposobom ochrony przed oszustami, którzy zapraszając nas na pokazy i prezentacje usiłują sprzedać towary po wielokrotnie zawyżonej cenie.

Dzień dobry, dzwonię z firmy takiej, a takiej chciałaby serdecznie zaprosić na pokaz kulinarny, ewentualnie sprzętu do masażu, bądź artykułów agd - któż z nas nigdy nie odebrał takiego telefonu? Telemarketerzy wszelkimi siłami próbują nas przekonać, że spotkanie ma charakter bardziej towarzyski niż handlowy, niczego nie musimy kupować, a jedynie poświęcić swój czas na zapoznanie się z ofertą. Mało tego, za samo przybycie mamy otrzymać prezent. Często też jesteśmy kuszeni wizją loterii na której z całą pewnością coś wygramy.

Niestety, rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Przedstawiciele firm handlowych stosując szereg socjotechnicznych sztuczek skłaniają pozyskanych w ten sposób klientów do zakupu towarów po wielokrotnie zawyżonych cenach. I tak za komplet garnków, który normalnie kosztowałby około stu złotych trzeba zapłacić 9 tysięcy. Część osób przekonywana jest zresztą, że to wcale nie zakup towaru, a prezent za przybycie na spotkanie. Dopiero później zaczynają przychodzić rachunki na których opłacenie większości klientów zwyczajnie nie stać. Co robić w takiej sytuacji? Jak skutecznie odstąpić od umowy i uniknąć niechcianego wydatku? Na te i wiele innych pytań odpowie Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów, który poprowadzi wtorkowe spotkanie.

- Wielu pokrzywdzonych trafia do naszej poradni prawno - psychologicznej - mówi Danuta Janczuk, szefowa elbląskiej Ligi Kobiet Polskich. - Często są to starsi ludzie, pełni nadmiernej ufności i podatni na sugestie. Do końca nie wiedzą, że padli ofiarą oszustów. Dopiero rachunki, które mają zapłacić za otrzymany „prezent“ uświadamiają im tą smutną prawdę. Nawet jeśli wówczas zgłaszają się na policję, sprawy kończą się umorzeniem. Dlatego poprosiliśmy Miejskiego Rzecznika Konsumentów o przeprowadzenie takiego spotkania prewencyjnego, które uświadomi, szczególnie osobom starszym, na co należy uważać i jak bronić się przed takimi sytuacjami. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Srebrny Uniwersytet - Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych“, współfinansowanego przez wojewodę warmińsko - mazurskiego. Niemniej zapraszamy na nie osoby w każdym wieku zainteresowane tym tematem.

 

 

 

 

Zagrożenia z cyberprzestrzeni

 

W środę 18 września o godzinie 17 w naszej siedzibie przy Grunwaldzkiej 31 odbędzie się kolejne otwarte spotkanie dla mieszkańców.

Tym razem poświęcone będzie rodzajom zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci i sposobom ich unikania.

We współczesnym świecie z braku czasu i dla wygody mnóstwo codziennych spraw załatwiamy przez Internet.
Masowo rozwijają się e-usługi, ze znajomymi kontaktujemy się w sieci, w sieci szukamy informacji, które są nam potrzebne, używając Internetu wykonujemy swoją pracę.
Dla wielu ludzi komunikat o nagłym braku połączenia z siecią jest niczym trzęsienie ziemi i koniec świata w jednym, przy czym nie mówię tu tylko o młodzieży.
I o ile rozwój technologii jest pożądany i użyteczny, niestety wraz z jego rozwojem wzrastają też zagrożenia.
Na przykład banki wciąż udoskonalają systemy zabezpieczeń, a cyberprzestępcy sposoby na ich złamanie.
Środowe spotkanie odbędzie się w ramach projektu pn. „Srebrny Uniwersytet – Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”,
dofinansowywanego przez Wojewodę Warmińsko - Mazurskiego, dotyczy jednak nie tylko seniorów.
Mogą się na nim pojawić wszyscy zainteresowani tym, jak uchronić się przed zagrożeniami w sieci.
Nie tylko w mediach ale i od osób zgłaszających się do nas po pomoc prawną słyszymy, że jedno nierozważne kliknięcie w klawiaturę, otworzenie maila,
nawet od znajomej osoby, czy kontakt przez media społecznościowe skutkuje w najlepszym razie zainfekowaniem komputera i utratą danych.
Niestety w skrajnych przypadkach konsekwencje są znacznie poważniejsze. Z konta giną pieniądze, nasze dane osobowe stają się przedmiotem nieuprawnionego obrotu,
ktoś nagle dowiaduje się, że ma kredyt, którego nigdy nie zaciągał. To spotkanie ma uświadomić nam co możemy zrobić aby takich sytuacji uniknąć.
Poprowadzi je funkcjonariusz służb mundurowych, specjalista od cyberprzestępczości.

 

Nie daj się oszukać fałszywym energetykom

We wtorek 10 września w naszej siedzibie przy Grunwaldzkiej 31 odbyło się spotkanie podczas którego elblążanie mogli dowiedzieć się jak nie paść ofiarą oszustów korzystających ze zmian w tzw. ustawie prądowej i co zrobić, jeśli podpisali już niekorzystną dla siebie umowę na dostawę energii.

Znowelizowana „ustawa prądowa” weszła w życie 29 czerwca tego roku. Nie zmieniła jednak rozwiązań dla gospodarstw domowych. Dlatego jeśli ktokolwiek puka do naszych drzwi podając się za pracownika elektrowni albo mówi, że przysłał go do nas zakład energetyczny i twierdzi, że w związku z nowelizacją ustawy musimy zaktualizować umowę na dostawę prądu – jest oszustem. O tym jak wielu elblążan dotyka ten problem, codziennie przekonuje się Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów, który poprowadził wtorkowe spotkanie. Uczestniczył w nim również Jarosław Wojtowicz, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu, który przedstawił zagrożenia płynące z pochopnego wpuszczania do domu osób o nieznanej nam tożsamości.

Frekwencja na spotkaniu przekroczyła nasze oczekiwania, z czego wniosek, że nie jest to w naszym mieście problem marginalny.

- To spotkanie pokazało, że bardzo dużo osób jest zainteresowanych nieuczciwymi praktykami związanymi z zawieraniem umów energetycznych - mówi Paweł Rodziewicz. - Niestety okazało się również, iż zainteresowanie to wynika z faktu, że osoby obecne na spotkaniu w ogromnej większości padły ofiarą nieuczciwych praktyk stosowanych przez akwizytorów podszywających się pod firmę Energa-Obrót S.A. Działają oni w Elblągu od kilku miesięcy. Informują o konieczności podpisania nowej umowy i nie pozostawiają żadnych dokumentów, nawet kopi umowy. Praktyki takie jednoznacznie należy uznać za nieuczciwe, o czym zdążyłem już poinformować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa jest rozwojowa.

Jarosław Wojtowicz uczulał z kolei uczestników spotkania na konsekwencje pochopnej decyzji o podpisaniu umowy z akwizytorem, pukającym do naszych drzwi.

- Sprawdzajmy tożsamość osób, które usiłują namówić nas na podpisanie czegokolwiek - apelował. - Zażądajmy legitymacji, przyjrzyjmy się jej, wylegitymujmy taką osobę. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, zadzwońmy po patrol policyjny. Czytajmy uważnie i powoli przedstawione nam dokumenty, skonsultujmy się z rodziną, znajomymi. I pamiętajmy, że w większości przypadków im usilniej ktoś usiłuje namówić nas na zawarcie umowy w domu, tym bardziej prawdopodobne, że nie będzie ona dla nas korzystna.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu pn. „Srebrny Uniwersytet – Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”, współfinansowanego ze środków Wojewody Warmińsko - Mazurskiego.


 

Spotkanie Szafa Serc

 

 

 „Szafa serc – co z szafy to z głowy”

 

8 września 2016 w Elblągu w Ratuszu Staromiejskim odbyło się motywacyjne spotkanie dla kobiet „Szafa serc – co z szafy to z głowy”.

 

Ponad 100 kobiet wzięło udział w tej fantastycznej inicjatywie. W trakcie spotkania pokazałyśmy, że w kobietach jest tak wielka siła, tak olbrzymi potencjał tylko nie wszystkie są tego świadome. I właśnie projekt „Szafa serc – co z szafy to z głowy” ma to zmienić i przekonać do tego uczestniczki – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania. Każda z nas zasługuje na to, aby realizować swoje marzenia i przekuwać je w sukces.

 

Na Panie czekały trzy panele dyskusyjne.

 

W pierwszej części gość specjalny Marta „Marika” Kosakowska - piosenkarka, dziennikarka radiowa, autorka książki pt. „Antydepresanty” opowiedziała o swoich sukcesach, porażkach i sposobach pozbierania się po nich.

Kolejny panel prowadziła Iza Dmitrowicz -psychoterapeutka, która stwierdziła, że spotkanie ma służyć temu, abyśmy my jako kobiety mogły się spotkać, porozmawiać, miło ze sobą spędzić czas.

 

Iza Antosiewicz trenerka mocnych stron z Instytutu Galupa - prawdziwa bomba energetyczna, powiedziała, że wyrzucając niepotrzebne rzeczy z szafy serc pozbywamy się zbędnego balastu przykuwającego nas do ziemi. Żeby zrzucić z siebie kamienie a założyć skrzydła. Co zrobić żeby pofrunąć – o tym rozmawiałyśmy na spotkaniu.

 

Nazwa projektu „Szafa serc – co z szafy to z głowy” nie była przypadkowa. Panie porządkowanie życia zaczęły bowiem od swoich szaf. Podczas wydarzenia zbierana była odzież , którą organizatorzy przekazali dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu.

 

Bardzo ucieszyły nas słowa uczestniczek, że jest to fantastyczna inicjatywa, wspaniałe wystąpienia i ogromna radość, że tyle kobiet z Elbląga wzięło w nim udział.

 

Pomysłodawczynią projektu była Adelajda Trzeszczyńska – Mieszczańska a współorganizatorem Liga Kobiet Polskich OT w Elblągu.

 

Nie było by możliwe zorganizowanie tego wspaniałego spotkania, gdyby nie przychylność władz miasta i sponsorów.

 

Patronat nad projektem „Szafa serc – co z szafy to z głowy” objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Przewodnicząca

LKP OT w Elblągu

Danuta Anna Janczuk

 

 


Strona 1 z 7
Kontakt do nas

Liga Kobiet Polskich
oddział terenowy w Elblągu

ul. Grunwaldzka 31  82-300 Elbląg
tel./fax (055) 233 49 23

e-mial: lkp.elblag@wp.pl  Kartki


Z e-Poradnika

Struktura Sądów elbląskich
Sądy elbląskie zlokalizowane są w 4 punktach miasta i chociaż ...
czytaj więcej »
Czy koniecznie rozwód?
Nawet głęboki kryzys małżeński możliwy jest do usunięcia, jeśli oboje ...
czytaj więcej »
Testament
Kiedy nadchodzi jesień życia albo, gdy zdrowie szwankuje rozmyślamy jak ...
czytaj więcej »
Adopcja
Największą tragedią dla małoletniego dziecka jest sieroctwo i to zarówno ...
czytaj więcej »
©Liga Kobiet Polskich - o. terenowy w Elblagu
Projekt i realizacja - Vene Studio