Razem możemy więcej

Nie daj się oszukać fałszywym energetykom

We wtorek 10 września w naszej siedzibie przy Grunwaldzkiej 31 odbyło się spotkanie podczas którego elblążanie mogli dowiedzieć się jak nie paść ofiarą oszustów korzystających ze zmian w tzw. ustawie prądowej i co zrobić, jeśli podpisali już niekorzystną dla siebie umowę na dostawę energii.

Znowelizowana „ustawa prądowa” weszła w życie 29 czerwca tego roku. Nie zmieniła jednak rozwiązań dla gospodarstw domowych. Dlatego jeśli ktokolwiek puka do naszych drzwi podając się za pracownika elektrowni albo mówi, że przysłał go do nas zakład energetyczny i twierdzi, że w związku z nowelizacją ustawy musimy zaktualizować umowę na dostawę prądu – jest oszustem. O tym jak wielu elblążan dotyka ten problem, codziennie przekonuje się Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów, który poprowadził wtorkowe spotkanie. Uczestniczył w nim również Jarosław Wojtowicz, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu, który przedstawił zagrożenia płynące z pochopnego wpuszczania do domu osób o nieznanej nam tożsamości.

Frekwencja na spotkaniu przekroczyła nasze oczekiwania, z czego wniosek, że nie jest to w naszym mieście problem marginalny.

- To spotkanie pokazało, że bardzo dużo osób jest zainteresowanych nieuczciwymi praktykami związanymi z zawieraniem umów energetycznych - mówi Paweł Rodziewicz. - Niestety okazało się również, iż zainteresowanie to wynika z faktu, że osoby obecne na spotkaniu w ogromnej większości padły ofiarą nieuczciwych praktyk stosowanych przez akwizytorów podszywających się pod firmę Energa-Obrót S.A. Działają oni w Elblągu od kilku miesięcy. Informują o konieczności podpisania nowej umowy i nie pozostawiają żadnych dokumentów, nawet kopi umowy. Praktyki takie jednoznacznie należy uznać za nieuczciwe, o czym zdążyłem już poinformować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa jest rozwojowa.

Jarosław Wojtowicz uczulał z kolei uczestników spotkania na konsekwencje pochopnej decyzji o podpisaniu umowy z akwizytorem, pukającym do naszych drzwi.

- Sprawdzajmy tożsamość osób, które usiłują namówić nas na podpisanie czegokolwiek - apelował. - Zażądajmy legitymacji, przyjrzyjmy się jej, wylegitymujmy taką osobę. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, zadzwońmy po patrol policyjny. Czytajmy uważnie i powoli przedstawione nam dokumenty, skonsultujmy się z rodziną, znajomymi. I pamiętajmy, że w większości przypadków im usilniej ktoś usiłuje namówić nas na zawarcie umowy w domu, tym bardziej prawdopodobne, że nie będzie ona dla nas korzystna.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu pn. „Srebrny Uniwersytet – Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”, współfinansowanego ze środków Wojewody Warmińsko - Mazurskiego.


 
Kontakt do nas

Liga Kobiet Polskich
oddział terenowy w Elblągu

ul. Grunwaldzka 31  82-300 Elbląg
tel./fax (055) 233 49 23

e-mial: lkp.elblag@wp.pl  Kartki


Z e-Poradnika

Ustalenie ojcostwa
Dla każdego świadomość, kim są jego rodzice jest bardzo ważna. ...
czytaj więcej »
Dowody w procesie cywilnym
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu wywodzi ...
czytaj więcej »
Obowiązki rodziców
W prawidłowo funkcjonującej rodzinie, rodzice zgodnie sprawują władzę rodzicielską troszcząc ...
czytaj więcej »
Struktura Sądów elbląskich
Sądy elbląskie zlokalizowane są w 4 punktach miasta i chociaż ...
czytaj więcej »
©Liga Kobiet Polskich - o. terenowy w Elblagu
Projekt i realizacja - Vene Studio