Razem możemy więcej

Projekt Ligi - Bezpłatne badania dla elblążan

 

Projekt Ligi

Bezpłatne badania dla elblążan

Elbląska Liga Kobiet Polskich otrzymała środki unijne na zorganizowanie seminarium poświęconego profilaktyce prozdrowotnej chorób kobiecych oraz przeprowadzenie bezpłatnych badań pod kątem raka piersi, cukrzycy, nadciśnienia i wieńcówki.

 

 

Projekt Ligi

Bezpłatne badania dla elblążan

Elbląska Liga Kobiet Polskich otrzymała środki unijne na zorganizowanie seminarium poświęconego profilaktyce prozdrowotnej chorób kobiecych oraz przeprowadzenie bezpłatnych badań pod kątem raka piersi, cukrzycy, nadciśnienia i wieńcówki.

Ponad 9 tys euro, które LKP otrzymała z funduszy norweskich pozwoli na przeprowadzenie seminarium pod hasłem „Zdrowej kobiecie łatwiej na świecie”, połączonego z bezpłatnymi badaniami dla elblążan.

Zarówno konferencja, jak i badania prowadzone będą w elbląskich kamieniczkach przy Św. Ducha 11 i 12 czerwca.

- Konferencję zaplanowałyśmy na piątek – mówi Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiej LKP. – O skali problemów onkologicznych kobiet, cukrzycy i nadciśnieniu, wynikach badań, metodach leczenia i profilaktyce opowiedzą lekarze specjaliści z Elbląga i Kaliningradu. Ponadto te same problemy w Norwegii przedstawi przyszła lekarka – Norweżka kończa studia na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas konferencji wystąpią także kobiety, które opowiedzą o swoim życiu po mastektomii, podzielą się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą i podpowiedzą jak radzić sobie ze świadomością raka w codziennym życiu.

Na sobotę zaplanowano mniej naukową, a bardziej praktyczną część seminarium – bezpłatne badania dla elblążan.

- Pod okiem fachowców kobiety nauczą się palpacyjnego samobadania piersi – wyjaśnia Danuta Janczuk. – Na wydzielonych stanowiskach prowadzone będą pomiary cukru, ciśnienia i cholesterolu, które od razu będzie można zinterpretować. Obok tej typowo medycznej części spotkanie będzie miało również bardziej luźny „babski” charakter.

Na osobnych stoiskach elblążanie będą mogli zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, zasięgnąć porad kosmetyczki i fryzjerki, jak również dowiedzieć się czegoś więcej na temat medycyny niekonwencjonalnej.

Medycyna niekonwencjonalna oferuje m.in. terapie biorezonansowe polegające na poprawie zdrowia i lepszego samopoczucia, pozbycie się uzależnienia nikotynowego, terapie wspomagające odchudzanie i hamujące łaknienie. W ofercie znajdują się także testy alergiczne i odczulanie bez leków oraz terapie wspomagające leczenie. Na stoisku będzie można także poznać pełen zakres usług kosmetyki twarzy, ciała oraz kosmetyki kolorowej.

O ile wizyta na stoisku kosmetyczki, fryzjerki, czy wizażystki ma być dla pań po prostu relaksem, o tyle wiedza na temat profilaktyki chorób kobiecych i same badania, to już w świetle ostatnich statystyk temat bardzo poważny.

- Dane dotyczące zachorowalności i umieralności na nowotwory chorób kobiecych mogą wstrząsnąć – mówi Danuta Janczuk. – W samym województwie warmińsko –mazurskim, tylko w 2006 roku, na 1906 nowozarejestrowanych pacjentów z nowotworami złośliwymi, 772 przypadki to nowotwotwory piersi i narządów kobiecych. A statystyki zachorowalności i umieralności z roku na rok rosną. Dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca profilaktyki w tym zakresie. Poza tym im wcześniej uda się wykryć chorobę, tym większa szansa, że uda się ją wyleczyć.

Partnerami Ligi w projekcie są elbląskie i kaliningradzkie Amazonki, elbląski szpital wojewódzki i Wydział Nauk o zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej.

FUNDUSZ MAŁYCH GRANTÓW

TRANSGRANICZNYCH I MIĘDZYREGIONALNYCH

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

 
Kontakt do nas

Liga Kobiet Polskich
oddział terenowy w Elblągu

ul. Grunwaldzka 31  82-300 Elbląg
tel./fax (055) 233 49 23

e-mial: lkp.elblag@wp.pl  Kartki


Z e-Poradnika

Roszczenia alimentacyjne
W zgodnej, wspierającej się rodzinie niema potrzeby rozważać, kto i ...
czytaj więcej »
Obowiązki rodziców
W prawidłowo funkcjonującej rodzinie, rodzice zgodnie sprawują władzę rodzicielską troszcząc ...
czytaj więcej »
Ustalenie ojcostwa
Dla każdego świadomość, kim są jego rodzice jest bardzo ważna. ...
czytaj więcej »
Opłakane skutki darowizny
Po 2-letnich doświadczeniach społecznego poradnictwa prawnego w Lidze Kobiet Polskich ...
czytaj więcej »
©Liga Kobiet Polskich - o. terenowy w Elblagu
Projekt i realizacja - Vene Studio